Z A K Ł A D    E P I D E M I O L O G I I

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 2001 roku

Wanda Szata
Informacja z 31 grudnia
Informacja z 30 listopada
Informacja z 31 października
Informacja z 30 września
Informacja z 31 sierpnia
Informacja z 31 lipca
Informacja z 30 czerwca
Informacja z 31 maja
Informacja z 30 kwietnia
Informacja z 31 marca
Informacja z 28 lutego
Informacja z 31 stycznia

UWAGA: Liczby zachorowań na choroby wywołane przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) podawane na str. 1-2 „Meldunków” pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Natomiast dane o zachorowaniach zawarte w poniższych informacjach pochodzą ze skorygowanych w Zakładzie Epidemiologii PZH zgłoszeń poszczególnych zachorowań.


Informacja z 31 grudnia 2001 r.

W grudniu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 35 obywateli polskich, wśród których było m.in. 18 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 15 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, w Pracowni Serologii HIV Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwudziestu czterech osób, w tym: osiemnastu mężczyzn (ośmiu narkomanów, pięciu homoseksualistów, trzech zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i dwóch bez informacji o drodze zakażenia) oraz sześciu kobiet (trzech zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych, dwojga dzieci matek zakażonych HIV i jednej narkomanki).

Chorzy byli w wieku od 3 miesięcy do 55 lat. Mieszkali na terenach znajdujących się obecnie w województwach: mazowieckim (dziewięcioro), lubelskim (czterech), łódzkim (czworo), śląskim (troje), kujawsko-pomorskim (dwóch) oraz lubuskim i zachodniopomorskim (po jednym).

Czternaście zachorowań odnotowanych na podstawie zgłoszeń za pośrednictwem Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej dla województwa mazowieckiego rozpoznano przed rokiem 2001, a mianowicie w latach 1994-2000.

W dwudziestu dwóch przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; w dwóch przypadkach jako chorobę wskazującą na AIDS podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. U dwadzieściorga dwojga chorych podano liczbę komórek CD4 (od 11 do 587 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.307 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.565 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.116 zachorowań na AIDS; 555 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 listopada 2001 r.

W listopadzie 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 57 obywateli polskich, wśród których było m.in. 28 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 26 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w pracowni wirusologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, w laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS sześciu mężczyzn (czterech narkomanów, jednego zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 27 do 48 lat. Mieszkali w województwach: dolnośląskim (trzej) oraz kujawsko-pomorskim, śląskim i zachodniopomorskim (po jednym).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. U pięciu chorych podano liczbę komórek CD4 (od 0 do 51 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.272 obywateli polskich, wśród których według obecnych danych Zakładu Epidemiologii PZH było co najmniej 4.547 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.092 zachorowania na AIDS; 551 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 października 2001 r.

W październiku 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 64 obywateli polskich, wśród których było m.in. 33 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 24 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w pracowni wirusologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, w laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzynastu mężczyzn (dziewięciu narkomanów, dwóch homoseksualistów oraz po jednym: zakażonym drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 26 do 45 lat. Mieszkali w województwach: pomorskim (sześciu), śląskim i warmińsko-mazurskim (po dwóch) oraz dolnośląskim, mazowieckim i opolskim (po jednym).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. U jedenastu chorych podano liczbę komórek CD4 (od 5 do 442 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.215 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.514 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.086 zachorowań na AIDS; 548 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 września 2001 r.

We wrześniu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 18 obywateli polskich, wśród których było 10 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 8 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Odnotowano 24 zachorowania na AIDS - sześciu kobiet (trzech narkomanek, dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i jednej bez informacji o drodze zakażenia) oraz osiemnastu mężczyzn (po ośmiu homoseksualistów i narkomanów oraz dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 24 do 53 lat. Mieszkali w województwach: mazowieckim (osiemnaścioro), dolnośląskim i lubelskim (po dwóch) oraz lubuskim i zachodniopomorskim (po jednym).

Siedemnaście zachorowań zgłoszonych za pośrednictwem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dla województwa mazowieckiego rozpoznano przed rokiem 2001, a mianowicie w latach 1995 - 2000.

W dwudziestu trzech przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r., w jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. U 23 chorych podano liczbę komórek CD4 (od 9 do 525 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.151 obywateli polskich, wśród których - według obecnych danych Zakładu Epidemiologii PZH - było co najmniej 4.481 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.073 zachorowania na AIDS; 544 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 sierpnia 2001 r.

W sierpniu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 49 obywateli polskich, wśród których było m.in. po 23 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Serologii AIDS Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w pracowni wirusologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano 23 zachorowania na AIDS - trzech kobiet (zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i dwóch bez informacji o drodze zakażenia) oraz dwudziestu mężczyzn (dziewięciu homo- i biseksualistów, siedmiu narkomanów, dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych, jednego dziecka rodziców zakażonych HIV oraz jednego bez jakichkolwiek informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 13 do 54 lat. Mieszkali w województwach: mazowieckim (dziesięciu), śląskim (czworo), podlaskim (trzech), wielkopolskim (dwoje) oraz po jednym w: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; u 22 chorych podano liczbę komórek CD4 (od 11 do 325 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.133 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.465 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.049 zachorowań na AIDS; 542 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 lipca 2001 r.

W lipcu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 46 obywateli polskich, wśród których było 20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 26 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w pracowni wirusologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano 22 zachorowania na AIDS - pięciu kobiet (czterech narkomanek i zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) oraz siedemnastu mężczyzn (jedenastu narkomanów, trzech bez informacji o drodze zakażenia, dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i homoseksualisty).

Chorzy byli w wieku od 23 do 57 lat. Mieszkali w województwach: pomorskim (czternaścioro), zachodniopomorskim (troje), opolskim (dwoje) oraz dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim (po jednym).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; u dziewiętnaściorga chorych podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 432 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.084 obywateli polskich, wśród których - według obecnych danych Zakładu Epidemiologii PZH - było co najmniej 4.442 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.026 zachorowań na AIDS; 537 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 czerwca 2001 r.

W czerwcu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 44 obywateli polskich, wśród których było m.in. 15 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 25 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w pracowni wirusologicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet (narkomanki i bez informacji o drodze zakażenia) oraz pięciu mężczyzn (trzech narkomanów i dwóch bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 23 do 47 lat. Mieli miejsce zamieszkania w województwie dolnośląskim (czworo), kujawsko-pomorskim (dwóch) i łódzkim (jeden).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; u sześciorga chorych podano liczbę komórek CD4 (od 7 do 127 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 7.038 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.415 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 1.004 zachorowania na AIDS; 528 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 maja 2001 r.

W maju 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 35 obywateli polskich, wśród których było m.in. 17 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 16 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet (zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i bez informacji o drodze zakażenia) oraz trzech mężczyzn (dwóch homoseksualistów i narkomana).

Chorzy byli w wieku od 24 do 41 lat. Mieli miejsce zamieszkania w województwie dolnośląskim i śląskim (po dwóch) oraz w opolskim (jeden).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. i podano liczbę komórek CD4 (od 12 do 109 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.994 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.400 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 997 zachorowań na AIDS; 526 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 kwietnia 2001 r.

W kwietniu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 50 obywateli polskich, wśród których było m.in. 25 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 22 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno - Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Serologii AIDS Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety (bez informacji o drodze zakażenia) oraz pięciu mężczyzn (trzech narkomanów, homoseksualisty i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 22 do 58 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: czworo w dolnośląskim oraz po jednym w lubuskim i śląskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. i podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 169 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.959 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.383 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 992 zachorowania na AIDS; 525 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 marca 2001 r.

W marcu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 47 obywateli polskich, wśród których było m.in. 20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 23 bez informacji o drodze zakażenia.

Zakażenie HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Odnotowano dwa zachorowania na AIDS osób płci żeńskiej (kobiety zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i dziecka matki zakażonej HIV) oraz dziewięciu mężczyzn (trzech narkomanów i po dwóch: homoseksualistów, zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 4 miesięcy do 51 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: po trzech w dolnośląskim i wielkopolskim oraz po jednym w województwie: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim i śląskim.

W dziesięciu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; w jednym przypadku jako chorobę wskazującą na AIDS podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. U ośmiorga chorych podano liczbę komórek CD4 (u dorosłych: od 5 do 316 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 6909 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4358 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 986 zachorowań na AIDS; 522 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 28 lutego 2001 r.

W lutym 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 61 obywateli polskich, wśród których było m.in. po 27 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet (narkomanki i zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) oraz dziesięciu mężczyzn (sześciu narkomanów oraz po dwóch homoseksualistów i zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 27 do 48 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: w dolnośląskim - dziesięcioro oraz po jednym w woj. lubuskim i opolskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. U dziesięciu chorych podano liczbę komórek CD4 (od 8 do 336/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.862 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.338 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 975 zachorowań na AIDS; 518 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 stycznia 2001 r.

W styczniu 2001 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 54 obywateli polskich, wśród których było 26 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 22 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Serologii AIDS Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech osób płci żeńskiej (narkomanki, zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i dziecka matki zakażonej HIV) oraz dwunastu mężczyzn (sześciu narkomanów i po dwóch: homoseksualistów, zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od jedenastu miesięcy do 49 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: w dolnośląskim - pięcioro, w zachodniopomorskim - czworo oraz po jednym w: lubuskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.

W czternastu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. U dwunastu chorych podano liczbę komórek CD4 (od 4 do 733/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 stycznia 2001 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.801 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 4.311 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 963 zachorowania na AIDS; 515 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

© PZH