Z A K Ł A D    E P I D E M I O L O G I I

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 1999 roku

Wanda Szata
Informacja z 31 grudnia
Informacja z 30 listopada
Informacja z 31 października
Informacja z 30 września
Informacja z 31 sierpnia
Informacja z 31 lipca
Informacja z 30 czerwca
Informacja z 31 maja
Informacja z 30 kwietnia
Informacja z 31 marca
Informacja z 28 lutego
Informacja z 31 stycznia

UWAGA: Liczby zachorowań na choroby wywołane przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) podawane na str. 1-2 „Meldunków” pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Natomiast dane o zachorowaniach zawarte w poniższych informacjach pochodzą ze skorygowanych w Zakładzie Epidemiologii PZH zgłoszeń poszczególnych zachorowań.


Informacja z 31 grudnia 1999 r.

W grudniu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 36 obywateli polskich, wśród których było m.in. 19 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 15 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS dwóch kobiet (narkomanki i zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) oraz dziewięciu mężczyzn (pięciu narkomanów, trzech homoseksualistów i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 18 do 42 lat. Chory z rozpoznaniem AIDS w 1998 r. miał miejsce zamieszkania w woj. poznańskim. Pozostali chorzy, z AIDS rozpoznanym w 1999 r., mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: trzech w woj. dolnośląskim, troje w woj. wielkopolskim, dwóch w mazowieckim oraz po jednym w kujawsko-pomorskim i lubelskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W ośmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 24 do 440 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.118 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.932 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 839 zachorowań na AIDS; 470 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 listopada 1999 r.

W listopadzie 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 59 obywateli polskich, wśród których było m.in. 20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków i 32 bez informacji o drodze zakażenia.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS dwóch mężczyzn (homoseksualisty i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku 29 i 48 lat. Mieli miejsce zamieszkania w woj. opolskim i śląskim.

W jednym przypadku określono chorobę wskazującą na AIDS jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; w jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. Nie podano liczby komórek CD4.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.082 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.913 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 828 zachorowań na AIDS; 462 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 października 1999 r.

W październiku 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 39 obywateli polskich, wśród których było 21 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS czterech kobiet - narkomanek oraz dwunastu mężczyzn (sześciu homoseksualistów, pięciu narkomanów i jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 23 do 62 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: pięcioro w woj. śląskim, czterech w pomorskim, dwaj w mazowieckim oraz po jednym w województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim.

W piętnastu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; w jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. W jedenastu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 480 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 6.023 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.893 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 826 zachorowań na AIDS; 461 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 września 1999 r.

We wrześniu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 60 obywateli polskich, wśród których było 31 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS trojga narkomanów: kobiety i dwóch mężczyzn.

Chorzy byli w wieku od 23 do 38 lat. Mieli miejsce zamieszkania w woj. dolnośląskim (jeden) i zachodniopomorskim (dwoje).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dwu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (127 i 302 na mikrolitr).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.984 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.872 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 810 zachorowań na AIDS; 449 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 sierpnia 1999 r.

W sierpniu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 34 obywateli polskich, wśród których było 17 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS dziewczynki zakażonej od matki i zachorowania sześciu mężczyzn (po dwóch narkomanów i homoseksualistów oraz po jednym zakażonym drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od jednego miesiąca życia do 44 lat.

Chory z rozpoznaniem AIDS w 1998 r. miał miejsce zamieszkania w woj. wrocławskim. Chorzy z rozpoznaniem AIDS w 1999 r. mieli miejsce zamieszkania w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim (po dwóch) oraz w świętokrzyskim i opolskim (po jednym).

W sześciu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r.; w jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. W sześciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 10 do 562/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.924 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.841 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 807 zachorowań na AIDS; 448 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 lipca 1999 r.

W lipcu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 80 obywateli polskich, w tym 45 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przycho-dni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz pięciu mężczyzn (czterech narkomanów i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 23 do 45 lat.

Chory z rozpoznaniem AIDS w 1998 r. miał miejsce zamieszkania w woj. bydgoskim. Chorzy z rozpoznaniem AIDS w 1999 r. mieli miejsce zamieszkania w województwach: dolnośląskim (dwóch), kujawsko-pomorskim, lubuskim i pomorskim (po jednym).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W pięciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 11 do 180/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.890 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.824 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 800 zachorowań na AIDS; 446 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 czerwca 1999 r.

W czerwcu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 21 obywateli polskich, w tym 12 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech kobiet zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz ośmiu mężczyzn (sześciu narkomanów, jednego homoseksualisty i jednego zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 23 do 39 lat.

Dwoje chorych z rozpoznaniem AIDS w 1998 r. miało miejsce zamieszkania w woj. toruńskim. Chorzy z rozpoznaniem AIDS w 1999 r. mieli miejsce zamieszkania w województwach: dolnośląskim - pięciu, kujawsko-pomorskim - jedna, oraz śląskim - troje.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W sześciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 2 do 73/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.810 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.779 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 794 zachorowania na AIDS; 442 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 maja 1999 r.

W maju 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 35 obywateli polskich, wśród których było 17 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach oraz w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

Odnotowano zachorowanie na AIDS trzech kobiet - narkomanek oraz osiemnastu mężczyzn (dziesięciu narkomanów, czterech homoseksualistów, trzech zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 22 do 61 lat.

Chorzy z rozpozpoznaniem AIDS w 1998 r. mieli miejsce zamieszkania w województwach: bielskim - jeden, gdańskim - dwoje, bez informacji o miejscu zamieszkania - jedna chora, a chorzy z rozpoznaniem AIDS w 1999 r. mieli miejsce zamieszkania w województwach: pomorskim - siedmiu, śląskim - sześciu, dolnośląskim - dwoje oraz świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim - po jednym.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. We wszystkich przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 8 do 730/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.789 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.767 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 783 zachorowania na AIDS; 436 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 kwietnia 1999 r.

W kwietniu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 52 obywateli polskich, wśród których było 17 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódziej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS dwóch kobiet - narkomanek oraz ośmiu mężczyzn (siedmiu narkomanów i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 21 do 48 lat. Mieli miejsce zamieszkania w woj. dolnośląskim (siedmioro) i zachodniopomorskim (trzej).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W sześciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 8 do 412/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.754 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.750 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 762 zachorowania na AIDS; 425 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 marca 1999 r.

W marcu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 17 obywateli polskich, w tym 8 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM.

Odnotowano zachorowanie na AIDS dwóch kobiet (narkomanki i zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) i ośmiu mężczyzn (pięciu narkomanów, dwu zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 23 do 49 lat.

Trzej chorzy, u których zachorowanie rozpoznano przed rokiem 1999, mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: kieleckim, wrocławskim i zielonogórskim. Pozostali chorzy, z AIDS rozpoznanym w roku 1999, mieli miejsce zamieszkania w woj. dolnośląskim (2), lubuskim (1) i śląskim (4).

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W ośmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 8 do 280/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.702 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.733 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 752 zachorowania na AIDS; 423 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 28 lutego 1999 r.

W lutym 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 65 obywateli polskich, wśrod których było 34 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej HIV drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i czterech mężczyzn (trzech narkomanów i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 29 do 42 lat.

Zachorowania zgłoszone w lutym br. rozpoznano przed rokiem 1999. Chorzy mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: dwaj w woj. jeleniogórskim oraz po jednym w województwie: st. warszawskim, opolskim i wałbrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W jednym przypadku podano liczbę komórek CD4 (292/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.685 obywateli polskich. Według danych Zakładu Epidemiologii PZH uwzględniających m.in. informacje ze zgłoszeń zachorowań na AIDS i z ponownych zgłoszeń zakażeń, wśród ogółu zakażonych HIV było dotychczas co najmniej 3.725 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 742 zachorowania na AIDS; 420 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 stycznia 1999 r.

W styczniu 1999 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 29 obywateli polskich, w tym 15 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i dziesięciu mężczyzn (sześciu homoseksualistów, trzech narkomanów i zakażonego drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 25 do 54 lat.

Zachorowania zgłoszone w styczniu 1999 roku rozpoznano w roku 1998. Chorzy mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: czterej w woj. st. warszawskim, dwaj w katowickim oraz po jednym w województwie: bielskim, legnickim, wrocławskim i zielonogórskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 roku. W ośmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 14 do 351/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 stycznia 1999 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.620 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.610 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 737 zachorowań na AIDS; 415 chorych zmarło.

W związku z nowym podziałem terytorialnym kraju, w punkcie 6 formularza zgłoszenia zachorowania na AIDS/zgonu chorego na AIDS, w przypadku zachorowań rozpoznanych od 1999 roku, prosimy podawać kod województwa zgodny z dwucyfrowym symbolem nadanym województwom ułożonym w kolejności alfabetycznej, z liczb parzystych w przedziale 02 - 98 (Dz.U. Nr 157 z 22 grudnia 1998 r., poz. 1031). Prosimy o podawanie kodu 96 w zgłoszeniach zachorowań cudzoziemców i 98 - w przypadku braku danych.

Początek informacjiPoczątek strony

© PZH