Z A K Ł A D    E P I D E M I O L O G I I

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 1998 roku

Wanda Szata
Informacja z 31 grudnia
Informacja z 30 listopada
Informacja z 31 października
Informacja z 30 września
Informacja z 31 sierpnia
Informacja z 31 lipca
Informacja z 30 czerwca
Informacja z 31 maja
Informacja z 30 kwietnia
Informacja z 31 marca
Informacja z 28 lutego
Informacja z 31 stycznia

UWAGA: Liczby zachorowań na choroby wywołane przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) podawane na str. 1-2 „Meldunków” pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Natomiast dane o zachorowaniach zawarte w poniższych informacjach pochodzą ze skorygowanych w Zakładzie Epidemiologii PZH zgłoszeń poszczególnych zachorowań.


Informacja z 31 grudnia 1998 r.

W grudniu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 45 obywateli polskich, w tym 25 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS pięciu mężczyzn (trzech narkomanów i dwóch homoseksualistów).

Chorzy byli w wieku od 27 do 45 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: po dwóch w legnickim i poznańskim oraz jeden w woj. łódzkim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 63 do 183/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.591 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.595 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 726 zachorowań na AIDS; 411 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 listopada 1998 r.

W listopadzie 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 69 obywateli polskich, w tym 40 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Immunopatologii PZH, w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano 14 zachorowań na AIDS: trzynastu mężczyzn (ośmiu homoseksualistów, trzech narkomanów i dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) i kobiety zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych.

Chorzy byli w wieku od 18 do 47 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: pięciu w woj. łódzkim, trzech w woj. szczecińskim oraz po jednym w woj. gdańskim, gorzowskim, jeleniogórskim, katowickim, kieleckim i koszalińskim.

W trzynastu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 roku; w jednym przypadku jako chorobę wskaźnikową podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. W jedenastu zachorowaniach podano liczbę komórek CD4 (od 12 do 114/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.546 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.570 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 721 zachorowań na AIDS; 409 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 października 1998 r.

W październiku 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 61 obywateli polskich, wśród których było 34 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

W październiku 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 30 obywateli polskich, w tym 10 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Immunopatologii PZH, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, W Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz w Specjalistycznym Dermatologiczny Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi. Z Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS w Warszawie uzyskano informację o zakażeniu HIV czteromiesięcznego dziecka.

Odnotowano 18 zachorowań na AIDS: dziesięciu mężczyzn (pięciu narkomanów, trzech homoseksualistów, dziecka matki zakażonej HIV oraz jednego bez określenia drogi zakażenia) i ośmiu kobiet (pięciu narkomanek i trzech zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od czterech miesięcy do 49 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: po czterech w woj. gdańskim i wrocławskim, po dwóch w woj. st. warszawskim, bielskim i legnickim oraz po jednym w woj. katowickim, lubelskim, nowosądeckim i słupskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W siedemnastu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 20 do 328/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.477 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.532 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 707 zachorowań na AIDS; 401 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 września 1998 r.

We wrześniu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 29 obywateli polskich, w tym 19 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech kobiet (dwu narkomanek i zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) oraz dziewięciu mężczyzn (pięciu narkomanów oraz po dwóch homoseksualistów i zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 24 do 55 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: po dwóch w woj: bielskim, katowickim, poznańskim i wrocławskim oraz po jednym w woj: gdańskim, legnickim, opolskim i skierniewickim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W sześciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 27 do 442/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.447 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.522 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 689 zachorowań na AIDS; 391 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 sierpnia 1998 r.

W sierpniu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 65 obywateli polskich, w tym 31 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS czterech kobiet (dwu narkomanek i dwu zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych) oraz dziewięciu mężczyzn (pięciu narkomanów oraz po dwóch zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 25 do 42 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: dziewięciu w woj. katowickim oraz po jednym w województwie: lubelskim, opolskim, rzeszowskim i wrocławskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W ośmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 398/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.418 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.503 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 677 zachorowań na AIDS; 386 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 lipca 1998 r.

W lipcu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 55 obywateli polskich, wśród których było 27 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech kobiet (dwu narkomanek i zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz czterech mężczyzn - narkomanów.

Chorzy byli w wieku od 21 do 37 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: czterej w woj. wrocławskim oraz po jednym w woj. białostockim, legnickim i piotrkowskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dwu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (poniżej 200 i 362/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.353 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.472 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 664 zachorowania na AIDS; 382 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 czerwca 1998 r.

W czerwcu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 32 obywateli polskich, w tym 20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS siedmiorga narkomanów: kobiety i sześciu mężczyzn.

Chorzy byli w wieku od 24 do 45 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: trzej w woj. st. warszawskim oraz po jednym w woj. legnickim, lubelskim, zielonogórskim i bez stałego miejsca zamieszkania.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. oraz podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 334/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.298 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.445 zakażonych w związu z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 657 zachorowań na AIDS; 377 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 maja 1998 r.

W maju 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 59 obywateli polskich, wśród których było 33 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych oraz czternastu mężczyzn (siedmiu zakażonych drogą ryzykownych kontaktów heteroseksualnych, pięciu narkomanów i dwóch bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 22 do 54 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: pięciu w woj. gdańskim, trzech w woj. toruńskim, po dwóch w woj. elbląskim i zielonogórskim oraz po jednym w woj. sieradzkim i słupskim, jeden chory był cudzoziemcem.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. oraz podano liczbę komórek CD4 (od 10 do 385/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5266 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3425 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 650 zachorowań na AIDS; 372 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 kwietnia 1998 r.

W kwietniu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 69 obywateli polskich, w tym 46 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety - narkomanki i siedmiu mężczyzn (czterech narkomanów, dwóch bez informacji o drodze zakażenia i jednego homoseksualisty).

Chorzy byli w wieku od 20 do 57 lat. Mieli miejsce zamieszkania w nastepujących województwach: po dwóch w woj. ciechanowskim i słupskim oraz po jednym w woj. st. warszawskim, bydgoskim, legnickim i ostrołęckim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W siedmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 0 do 170/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.207 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.392 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 635 zachorowań na AIDS; 368 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 marca 1998 r.

W marcu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 71 obywateli polskich, w tym 38 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch osób płci żeńskiej (kobiety bez informacji o drodze zakażenia i dziecka kobiety zakażonej HIV) oraz pięciu mężczyzn (dwóch narkomanów i po jednym: homoseksualiście, homoseksualiście/narkomanie i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 11 miesięcy do 45 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: dwaj w woj. legnickim oraz po jednym w woj. białostockim, gorzowskim, piotrkowskim, wałbrzyskim i zielonogórskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 50 do 383/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.138 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.346 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 627 zachorowań na AIDS; 364 osoby zmarły.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 28 lutego 1998 r.

W lutym 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 77 obywateli polskich, w tym 41 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych oraz dwunastu mężczyzn (ośmiu narkomanów, dwojga dzieci kobiet zakażonych HIV oraz po jednym biseksualiście i zakażonym drogą kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od czternastu miesięcy do 43 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: sześciu w woj. gdańskim, dwaj w woj. st. warszawskim oraz po jednym w woj. bydgoskim, elbląskim, gorzowskim, jeleniogórskim, lubelskim i wrocławskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dwunastu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 20 do 1.307/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 5.067 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.308 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 620 zachorowań na AIDS; 364 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 stycznia 1998 r.

W styczniu 1998 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 37 obywateli polskich, w tym 21 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódz kiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu i w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS pięciu kobiet (trzech narkomanek i dwu zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz siedmiu mężczyzn (po trzech narkomanów i homo-/biseksualistów, jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 22 do 58 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: trzej w woj. poznańskim, po dwóch w woj. opolskim, wrocławskim i zielonogórskim oraz po jednym w woj. st. warszawskim, katowickim i toruńskim.

W jedenastu przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r., a w jednym jako chorobę wskaźnikową podano: zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. U pięciu chorych podano liczbę komórek CD4 (od 19 do 426/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 stycznia 1998 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.990 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.267 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 606 zachorowań na AIDS; 359 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

© PZH