Z A K Ł A D    E P I D E M I O L O G I I

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 1997 roku

Wanda Szata
Informacja z 31 grudnia
Informacja z 30 listopada
Informacja z 31 października
Informacja z 30 września
Informacja z 31 sierpnia
Informacja z 31 lipca
Informacja z 30 czerwca
Informacja z 31 maja
Informacja z 30 kwietnia
Informacja z 31 marca
Informacja z 28 lutego
Informacja z 31 stycznia

UWAGA: Liczby zachorowań na choroby wywołane przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) podawane na str. 1-2 „Meldunków” pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Natomiast dane o zachorowaniach zawarte w poniższych informacjach pochodzą ze skorygowanych w Zakładzie Epidemiologii PZH zgłoszeń poszczególnych zachorowań.


Informacja z 31 grudnia 1997 r.

W grudniu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 25 obywateli polskich, wśród których było 10 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS ośmiu osób płci męskiej (sześciu narkomanów, homoseksualisty i dziecka zakażonego HIV).

Chorzy byli w wieku od 10 miesięcy do 67 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: trzej w woj. st.warszawskim oraz po jednym w woj. bielskim, bydgoskim, jeleniogórskim, katowickim i poznańskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W sześciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 56 do 113/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.953 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.246 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 594 zachorowania na AIDS; 354 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 listopada 1997 r.

W listopadzie 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 58 obywateli polskich, w tym 34 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS pięciu mężczyzn (po dwóch narkomanów i homoseksualistów oraz jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 22 do 52 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: dwaj w woj. szczecińskim oraz po jednym w woj. koszalińskim, opolskim i piotrkowskim.

W czterech przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r., a w jednym jako chorobę wskazującą na AIDS podano: chłoniak bliżej nieokreślony. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 9 do 250/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.928 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.236 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 586 zachorowań na AIDS; 349 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 października 1997 r.

W październiku 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 61 obywateli polskich, wśród których było 34 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Immunopatologii PZH, w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS sześciu kobiet (pięciu narkomanek i jednej bez informacji o drodze zakażenia) oraz ośmiu mężczyzn (sześciu narkomanów i dwóch homoseksualistów).

Chorzy byli w wieku od 24 do 52 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: czterej w woj. st. warszawskim, trzej w woj. poznańskim i po jednym w woj: bydgoskim, częstochowskim, lubelskim, łódzkim, siedleckim, wałbrzyskim oraz zielonogórskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 134/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 października 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.870 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.202 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 581 zachorowań na AIDS; 345 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 września 1997 r.

We wrześniu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 54 obywateli polskich, w tym 25 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych i 8 mężczyzn (4 narkomanów, 3 homoseksualistów i dziecka narkomanki).

Chorzy byli w wieku od roku i siedmiu miesięcy do 50 lat. Mieli miejsce zamieszkania w następujących województwach: po dwóch w woj. bielskim i katowickim oraz po jednym w stoł. warszawskim, elbląskim, opolskim, piotrowskim i wałbrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W siedmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 1 do 809/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.809 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.168 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 567 zachorowań na AIDS; 335 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 sierpnia 1997 r.

W sierpniu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 11 obywateli polskich, w tym 6 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii w Warszawie.

Odnotowano 3 zachorowania na AIDS (kobiety narkomanki i dwóch mężczyzn bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 23 do 29 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: st. warszawskim, lubelskim i wałbrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W żadnym przypadku nie podano liczby komórek CD4.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.755 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.143 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 558 zachorowań na AIDS; 330 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 lipca 1997 r.

W lipcu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 81 obywateli polskich, wśród których było 41 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS 18 mężczyzn (10 narkomanów, 4 homo- i biseksualistów, 3 bez informacji o drodze zakażenia i jednego zakażonego drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz 8 kobiet (4 zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych, 3 narkomanek i dziecka kobiety zakażonej HIV).

Chorzy byli w wieku od 5 miesięcy do 58 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: 8 w woj. gdańskim, po 4 w woj. szczecińskim i wrocławskim, 3 w woj. koszalińskim, po 2 w woj. st.warszawskim i elbląskim oraz po jednym w woj. katowickim, siedleckim i bez stałego miejsca zamieszkania.

W 25 przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r., w jednym przypadku jako chorobę wskazującą na AIDS podano: chłoniak bliżej nieokreślony. W 21 przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 320/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.744 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.137 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 555 zachorowań na AIDS; 325 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 czerwca 1997 r.

W czerwcu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 9 obywateli polskich, wśród których nie wskazano zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzynastu mężczyzn (jedenastu narkomanów, jednego biseksualisty i jednego bez informacji o drodze zakażenia) oraz trzech kobiet (dwóch narkomanek i zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 24 do 42 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: po czterech w woj. katowickim i wrocławskim, trzech w woj. zielonogórskim oraz po jednym w województwie st. warszawskim, bielskim, opolskim, siedleckim i toruńskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czternastu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 255/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.663 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.096 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 529 zachorowań na AIDS; 316 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 maja 1997 r.

W maju 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 62 obywateli polskich, w tym 37 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodnii Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS czterech mężczyzn (dwóch narkomanów, jednego homoseksualisty i jednego bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 34 do 49 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: dwóch w woj. bydgoskim oraz po jednym w woj. opolskim i tarnobrzeskim.

W trzech przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W jednym przypadku jako chorobę wskazującą na AIDS podano zakażenie oportunistyczne bliżej nieokreślone. W jednym przypadku podano liczbę komórek CD4 (239/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.654 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.096 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 513 zachorowań na AIDS; 314 chorych zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 kwietnia 1997 r.

W kwietniu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 44 obywateli polskich, w tym 21 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet (narkomanki i zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz pięciu mężczyzn (trzech narkomanów, jednego homoseksualisty i jednego zakażonego drogą kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 26 do 39 lat. Mieli stałe miejsca zamieszkania w następujących województwach: dwóch w woj. lubelskim oraz po jednym w województwach: bydgoskim, gorzowskim, koszalińskim, szczecińskim i zielonogórskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 0,0 do 72/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.592 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.058 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 509 zachorowań na AIDS; 310 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 marca 1997 r.

W marcu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 63 obywateli polskich, w tym 38 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu i w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech kobiet (dwóch narkomanek i jednej bez informacji o drodze zakażenia) oraz dwóch mężczyzn (narkomana i homoseksualisty).

Chorzy byli w wieku od 30 do 57 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: po dwóch w woj. st. warszawskim i bydgoskim, jeden w woj. kieleckim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W trzech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 160 do 276/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.548 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 3.037 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 502 zachorowania na AIDS; 308 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 28 lutego 1997 r.

W lutym 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 82 obywateli polskich, w tym 51 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu i w Klinice Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwóch kobiet (zakażonej w związku z używaniem narkotyków i prostytutki) oraz czterech mężczyzn (dwu zakażonych w związku z używaniem narkotyków, po jednym homoseksualiście i chorym na hemofilię).

Chorzy byli w wieku od 24 do 48 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: st. warszawskim, katowickim, lubelskim, poznańskim, radomskim i toruńskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dwu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (112 i 169/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 28 lutego 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.485 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.999 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 497 zachorowań na AIDS; 305 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 stycznia 1997 r.

W styczniu 1997 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 29 obywateli polskich, w tym 15 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach oraz w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety bez informacji o drodze zakażenia oraz trzynastu mężczyzn (pięciu narkomanów, trzech homo-/biseksualistów, dwu zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych oraz po jednym: biorcy krwi, chorym na hemofilię i bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 19 do 53 lat. Mieli stałe miejsce zamieszkania w następujących województwach: czterej - w woj. st. warszawskim, po trzech - w bydgoskim i szczecińskim oraz po jednym w woj. gorzowskim, koszalińskim, łódzkim i wrocławskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS dla celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W pięciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 23 do 312/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 stycznia 1997 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.403 obywateli polskich, wśród których było 2.948 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 491 zachorowań na AIDS; 300 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

© PZH