Z A K Ł A D    E P I D E M I O L O G I I

Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce w 1996 roku

Wanda Szata
Informacja z 31 grudnia
Informacja z 30 listopada
Informacja z 31 października
Informacja z 30 września
Informacja z 31 sierpnia
Informacja z 31 lipca
Informacja z 30 czerwca
Informacja z 31 maja
Informacja z 30 kwietnia
Informacja z 31 marca
Informacja z 29 lutego
Informacja z 31 stycznia

UWAGA: Liczby zachorowań na AIDS podawane na str. 1-2 „Meldunków” pochodzą ze sprawozdań Mz-56 nadsyłanych przez Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w ramach systemu zbiorczego zgłaszania zachorowań na choroby zakaźne. Natomiast dane o zachorowaniach na AIDS zawarte w poniższych informacjach pochodzą ze skorygowanych w Zakładzie Epidemiologii PZH zgłoszeń poszczególnych zachorowań.


Informacja z 31 grudnia 1996 r.

W grudniu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 59 obywateli polskich, w tym 39 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Immunopatologii PZH w Warszawie, w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS trzech mężczyzn (dwu homo-/biseksualistów i narkomana).

Chorzy byli w wieku od 30 do 42 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w województwach: katowickim, leszczyńskim i poznańskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W jednym przypadku podano liczbę komórek CD4 (1388/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.374 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.933 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 477 zachorowań na AIDS; 283 osoby zmarły.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 listopada 1996 r.

W listopadzie 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 64 obywateli polskich, w tym 42 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwu kobiet i sześciu mężczyzn. Wśród chorych było czterech narkomanów, trzech bez informacji o drodze zakażenia i jeden biseksualista.

Chorzy byli w wieku od 24 do 62 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: po dwóch w woj. katowickim i łódzkim oraz po jednym w woj. bielskim, leszczyńskim, krakowskim i olsztyńskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czterech przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 96 do 231/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.315 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.894 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 474 zachorowania na AIDS; 281 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 października 1996 r.

W październiku 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 36 obywateli polskich, w tym 20 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS czterech kobiet i trzynastu mężczyzn. Wśród chorych było 9 narkomanów, 4 zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych, 3 homo- i biseksualistów oraz jeden bez informacji o drodze zakażenia.

Chorzy byli w wieku od 22 do 48 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: ośmiu w woj. gdańskim, po dwu w woj. st. warszawskim i katowickim oraz po jednym w woj. bielskim, elbląskim, piotrkowskim, wałbrzyskim i bez stałego miejsca zamieszkania.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W czternastu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 5 do 620/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 pażdziernika 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.251 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.852 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 466 zachorowań na AIDS; 276 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 września 1996 r.

We wrześniu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 18 obywateli polskich, w tym 9 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu, w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM.

Chorzy byli w wieku od pierwszego roku życia do 42 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: czterej w woj. st. warszawskim i po jednym w woj. bydgoskim, legnickim i wałbrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. i w europejskiej definicji przypadku AIDS u dzieci do celów nadzoru, skorygowanej w 1995 r. (Przeg.Epid. 1996,4,w druku). We wszystkich przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 5 do 2061μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.215 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.832 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 449 zachorowań na AIDS; 263 osoby zmarły.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 sierpnia 1996 r.

W sierpniu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 31 obywateli polskich, w tym 21 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano tylko jedno zachorowanie na AIDS (31-letni narkoman z woj. bydgoskiego, u którego określono choroby wskazujące na AIDS oraz podano liczbę komórek CD4 - 141/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.197 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.823 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 442 zachorowania na AIDS; 255 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 lipca 1996 r.

W lipcu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie 56 obywateli polskich, w tym 39 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowanie na AIDS kobiety zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych i dwu mężczyzn (homoseksualisty i zakażonego drogą kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy byli w wieku od 35 do 60 lat. Dwu miało adres stałego miejsca zamieszkania w woj. st. warszawskim i jeden w woj. poznańskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dwu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (30 i 200/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.166 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.802 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 441 zachorowań na AIDS; 254 osoby zmarły.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 czerwca 1996 r.

W czerwcu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 49 obywateli polskich, w tym 31 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Pracowni Bakteriologicznej Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UJ w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii CSK WAM.

Odnotowano zachorowania na AIDS dwu kobiet (narkomanki i zakażonej drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz czterech mężczyzn (trzech homo-/biseksualistów i narkomana).

Chorzy byli w wieku od 24 do 47 lat. Osoby z podanym miejscem zamieszkania miały adresy w następujących województwach: trzy w woj. zielonogórskim oraz po jednej w woj. st. warszawskim i siedleckim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W jednym przypadku podano liczbę komórek CD4 (274/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.110 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.763 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 438 zachorowań na AIDS; 250 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 maja 1996 r.

W maju 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 88 obywateli polskich, w tym 47 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Zakładzie Transfuzjologii i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS kobiety - narkomanki i dziesięciu mężczyzn (pięciu narkomanów, po dwu homo-/biseksualistów i bez informacji o drodze zakażenia oraz jednego zakażonego drogą kontaktów heteroseksualnych).

Chorzy z podaną datą rozpoznania AIDS byli w wieku od 25 do 58 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: czterej w woj. st. warszawskim, trzej w woj. szczecińskim, dwaj w katowickim oraz po jednym w bydgoskim i koszalińskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W dziewiąciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 10 do 385/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 4.061 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.732 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 432 zachorowania na AIDS; 248 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 30 kwietnia 1996 r.

W kwietniu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 11 obywateli polskich, w tym 4 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM w Krakowie oraz w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu.

Odnotowano zachorowania na AIDS czterech kobiet (trzech narkomanek i jednej bez informacji o drodze zakażenia) oraz czterech mężczyzn (dwu narkomanów i dwu homo-/biseksualistów).

Chorzy byli w wieku od 23 do 42 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: trzech w woj. katowickim, dwu w woj. st. warszawskim oraz po jednym w bydgoskim, lubelskim i siedleckim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W pięciu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 139 do 650/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 3.973 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.685 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 421 zachorowań na AIDS; 243 osoby zmarły.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 marca 1996 r.

W pierwszym kwartale 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenie HIV 139 obywateli polskich, w tym 90 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Obecność przeciwciał anty-HIV potwierdzono w Zakładzie Laboratoryjno-Doświadczalnym Instytutu Wenerologii AM w Warszawie, w Wojewódzkim Zespole Chorób Zakaźnych w Gdańsku, w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Katowicach, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM w Krakowie, w Specjalistycznym Dermatologicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, w Laboratorium Kliniki Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu oraz w Zakładzie Serologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Odnotowano zachorowania na AIDS siedmiu kobiet (czterech narkomanek i trzech zakażonych drogą kontaktów heteroseksualnych) oraz dwudziestu pięciu mężczyzn (trzynastu narkomanów, ośmiu homo-/biseksualistów, jednego zakażonego drogą kontaktów heteroseksualnych, jednego biorcy krwi i preparatów krwiopochodnych oraz dwu bez informacji o drodze zakażenia).

Chorzy byli w wieku od 3 do 64 lat. Mieli adresy stałego miejsca zamieszkania w następujących województwach: piętnastu w woj. st. warszawskim, trzech w woj. gdańskim, po dwóch w woj. bydgoskim, jeleniogórskim i siedleckim oraz po jednym w woj. elbląskim, gorzowskim, katowickim, legnickim, leszczyńskim, łódzkim, opolskim i wałbrzyskim.

We wszystkich przypadkach określono przynajmniej jedną chorobę wskazującą na AIDS w brzmieniu jak w definicji AIDS do celów nadzoru epidemiologicznego, skorygowanej w 1993 r. W ośmiu przypadkach podano liczbę komórek CD4 (od 3 do 1450/μL).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 marca 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 3962 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2681 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

Ogółem odnotowano 413 zachorowań na AIDS; 240 osób zmarło.

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 29 lutego 1996 r.

W lutym 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenia HIV 54 obywateli polskich - 40 mężczyzn i 14 kobiet (29 zakażonych w związku z używaniem narkotyków).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 29 lutego 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 3.932 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.652 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

W lutym 1996 r. zarejestrowno 10 zachorowań na AIDS co oznacza, że ogólna liczba zachorowań od początku rejestracji wzrosła do 404.

(oprac.: dnl)

Początek informacjiPoczątek strony

Informacja z 31 stycznia 1996 r.

W styczniu 1996 r. do Zakładu Epidemiologii PZH zgłoszono nowo wykryte zakażenia HIV 55 obywateli polskich - 44 mężczyzn i 11 kobiet (32 zakażonych w związku z używaniem narkotyków).

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 stycznia 1996 r. stwierdzono zakażenie HIV 3.878 obywateli polskich, wśród których było co najmniej 2.623 zakażonych w związku z używaniem narkotyków.

W styczniu 1996 r. zarejestrowno 13 zachorowań na AIDS co oznacza, że ogólna liczba zachorowań od początku rejestracji wzrosła do 394.

(oprac.: dnl)

Początek informacjiPoczątek strony

© PZH